Haber

Sakarya’da böbrek hastası, Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.

Sakarya’da yaşayan pasta hastası İlyas Yılmaz, Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen kişiden nakledilen organla sağlığına kavuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SEAH) 2 yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören 59 yaşındaki İlyas Yılmaz’ın doku uyumu, beyin kanaması geçiren hastayla birebir örtüştü. Bursa’da ölüm ve organ bağışı.

Bursa’dan getirilen böbrek, başarılı bir operasyonla hastaya nakledildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SEAH Böbrek Nakli Doktoru Dr. Necattin Fırat, tek yumurta ikizlerinde tam doku uyumunun görüldüğünü, anne baba ve kardeşler arasında bile çok nadir görüldüğünü belirtti.

Fırat, tam doku uyumu sayesinde nakil sonrası böbrek reddi vakalarının daha az yaşandığını belirterek, “Bursa’dan gelen haberin ardından hastamızın hazırlıkları pazar günü yapıldı. Cerrahi ekibimiz başarılı bir operasyonla böbreği hastaya nakletti. • Nakil bekleyen hastalarımız için doku uyumu çok önemli.Hastamızın böbreği tam uyumlu.Sağlıklı bir şekilde hayatına devam edecek.” terimini kullandı.

Yılmaz, iki yıldır böbrek yetmezliği çektiğini, bir yıldır haftada üç gün diyalize girdiğini de belirterek, şunları kaydetti:

“Diyalizden kurtulduğum için çok mutluyum, çok zordu, herkes çok ilgiliydi. Allah tüm doktorlarımızdan, hemşirelerimizden ve personelimizden razı olsun. Bana ikinci hayatımı verdiler. Vatandaşlarımız inşallah daha duyarlı olurlar.” organ nakli konusunda bizim gibi hastalara umut verecekler” dedi.

habersavsat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu